טיולים במרכז הארץ

מיקום איסוף והחזרה

תאריך ושעת לקיחה

תאריך ושעת החזרה

+24

נדרש מינימום ותק של חצי שנה רשיון

שמורת חוף השרון

בין נתניה להרצליה יש שמורת טבע מהממת שצופה על הים התיכון מתוך דק רומנטי. ההגעה לשם קלה, אפשר לעשות טיול קצר של 15-20 דקות או טיול בינוני של שעה-שעתיים, למי שרוצה להקיף את כל השמורה. שמורת חוף השרון מהווה בית גידול לצמחים ובעלי חיים, ביניהם הצבי הארץ הישראלי שמתגורר בשמורה ואם תגיעו לשם מוקדם בבוקר כנראה תראו כמה פרטים כאלה. החניה נמצאת מערבית לקיבוץ שפיים, שם תראו חורשה מוצלת שמתאימה לפיקניק ומפה של כל השמורה כדי שתוכלו להתמצא בשטח. מתוך החורשה יוצא מסלול הליכה שצבעו אדום ותוך 5-7 דקות תגיעו לדק מהמם שצופה על הים. אם תרצו לעשות מסלול מעגלי של שעה-שעתיים, תוכלו להמשיך בשביל האדום ואז לפנות ימינה בשביל השחור (שביל האירוסים) עד לחניה.


דרכי הגעה ופרטים נוספים:

Waze: חוף השרון כניסה דרומית

אורך המסלול הקצר: 15-20 דקות (כ- 500 מטרים) אורך המסלול הבינוני: שעה-שעתיים (כ- 2 ק"מ)

חרבת מדרס

עמק האלה הוא הצפון של מרכז הארץ, אז קבלו טיול מהמם המדורג אצלי גבוה כאחד הטיולים הכי יפים וקרובים לבית. הגעה לשם נוחה, אפשר להגיע עם הרכב הפרטי או להשכיר רכב ליום יומיים ולהנות מהטיול המדהים הזה. אז ככה, באזור בית שמש, בין פארק בריטניה לפארק עדולם, נמצאות עשרות מערות ולהן סיפורים מעניינים על היווצרותן ומשמעותן. הטיול בחרבת מדרס מתחיל בחניה מסודרת ממנה יוצאים בסימון שבילים כחול ואחרי 5 דקות מגיעים למערה גדולה שנראית רגילה, אבל היא ממש לא, למה? כי בתוכה יש מחילות בהן הסתתרו היהודים כשהרומאים חיפשו אותם. הזחילה במערה מהנה ותתאים בעיקר לילדים ולהורים צעירים בנפשם שמעוניינים לזחול. במקום יש סימון בולט לכניסה ויציאה מהמערה, הזמן הממוצע לזחילה הוא כ-15 דקות.

בין אם זחלתם ובין אם לא, תמשיכו בסימון שבילים כחול ואחרי כ-15-20 דקות תפנו ימינה בסימון שבילים ירוק שיוביל אתכם חזרה לחניה. לפני החניה תראו מערה גדולה בצד ימין שנקראת קולומבריום; כשתכנסו אליה תראו עשרות חורים בסלע בצורת משולש שככל הנראה שימשו לטקסי פולחן עם היונים שהתעופפו במערה.


דרכי הגעה ופרטים נוספים:

Waze: חניה חרבת מדרס

סימון שבילים כחול ואז ירוק הטיול מומלץ בכל השנה ובמיוחד באביב, אפשר להביא כלבים.

שפך נחל שורק ליד פלמחים

בין ראשון לציון ליבנה, מעט לפני שנחל שורק נשפך לים התיכון, נמצא מסלול מהמם שכולל דיונה והליכה בחול עד לחוף פלמחים. החניה שם נוחה ותתאים לרכב הפרטי שלכם או לרכב ששכרתם. יש שתי אפשרויות לטייל במסלול הזה. שתיהן מתחילות בחורשת הצנחנים שקרויה על שמם של הצנחנים שקופצים ממטוסים בדיונות הסמוכות ונוחתים על יד החורשה. להלן שתי האפשרויות לטייל:

  1. טיול קליל לדיונה וחזרה לפיקניק בחורשת הצנחנים- אחרי שחניתם לכו עם הסימון השחור סמוך לנחל שורק ואחרי כ-10 דקות של הליכה נוחה תראו דיונת חול בצד שמאל של המסלול. זה המקום לעשות הפסקה ולתת לילדים ולמבוגרים להשתולל בחול ולאחר מכן לחזור חזרה לרכבים או לפיקניק בחורשה המוצלת.

  2. טיול בדרגת קושי בינונית שמתחיל בחורשת הצנחנים ומסתיים בחוף הים של פלמחים. כדי לעשות את המסלול הזה, אני ממליץ להשאיר רכב אחד בנקודת הסיום של הטיול, שצמודה לשער הכניסה למושב פלמחים. הטיול מתחיל בחורשת הצנחנים בסימון שבילים שחור ליד נחל שורק ומשם ממשיך ליד הדיונה שמהוה נקודת עצירה מומלצת בטיול. בהמשך יש הליכה של כשעה בשמש, עד שמגיעים לחוף הים המדהים של פלמחים, שם השארתם את הרכב מראש.


דרכי הגעה ופרטים נוספים:

Waze: חורשת הצנחנים

הכניסה בחינם.

יש במקום ספסלי ישיבה. אפשר לעשות במקום על האש. אפשר להביא כלבים.

שביל המעיינות בעין עוזי

בהרי ירושלים יש מעיינות רבים שנוצרו בעקבות ריבוי הגשמים באזור, אך יש מסלול אחד שמוביל למעיין עם הנוף הכי יפה שאפשר לבקש. הטיול ברובו מישורי. הוא מתחיל קצת לפני חרבת סעדים, שם תמצאו חניון מסודר ויער מוצל שמתאים לפיקניק לפני או אחרי הטיול. סמוך לחניית הנכים יש סימון שבילים ירוק שמתחיל את הטיול. אחרי שתלכו כ-20-30 דקות ובדרך תעברו במערות נסתרות ובמעיינות שרובם ריקים רוב השנה, תגיעו לעיינות עוזי- רצף של שני מעיינות הצופים לכיוון בית החולים הדסה עין כרם שבהרי ירושלים. בימים החמים של הקיץ טבילה במעיינות זה הדבר הכי טוב שאפשר לבקש, אז אני מציע לכם לא לפספס את ההזדמנות הזאת. הכניסה למעיינות נוחה ויש מדרגות שיקלו עליכם. עומק הבריכות כמטר וחצי והנוף הנשקף מהם הוא ייחודי למעיין הזה. החזרה לחניה באותה דרך שבאתם.


דרכי הגעה ופרטים נוספים:

Waze: חרבת סעדים

יש חניה מסודרת ופחים, אפשר להביא כלבים

רוצים ללמוד עוד קצת עלינו?

שואלים אותנו הרבה